Mini zahrada 🌱 🥦🥕🍅🌶️

Vertikální květináč na jahodyMini zahrady mohou přinést nejen spoustu zábavy, ale mohou velmi příjemně obohatit Váš domov nebo kancelář. Na těchto stránkách se dozvíte několik užitečných rad a tipů, o kterých by jste měli vědět, pokud se rozhodnete začít budovat svoji mini zahradu.

Pěstování květin, pokojových rostlin, zeleniny a bylin u Vás doma nebo v kanceláři může být nádherný způsob, jak si zpříjemnit prostředí a také Vám pomůže relaxovat a odreagovat se.

 Hlavní přínosy domácích mini zahrad jsou:

  • přibližují lidem přírodu
  • přinesou Vám radost z pěstování květin, zeleniny nebo bylin
  • jsou estetický a relaxační prvek Vaší domácnosti
  • vyvolávají zájem u dětí a podporují jejich vzdělávání
  • zlepšují kvalitu ovzduší a pomáhají zlepšovat zdraví lidí – kvalitnější ovzduší vede ke snížení počtu onemocnění dýchacích cest, zlepšují mikroklima, čistí vzduch, zvyšují vlhkost vzduchu

Typy domácích mini zahrad:

  • okrasná mini zahrada     
  • zeleninová mini zahrada
  • bylinková mini zahrada

      Okrasná mini zahrada

kaskádové záhonyNejjednodušší formou vytvoření mini zahrady je sestavit a nakombinovat Vaše pokojové květiny na jedno místo. Inspiraci Vám mohou být barevnými květinami překypující záhony v okrasných zahradách. Květiny, které vyberete do Vaší okrasné mini zahrady, musí mít obdobné požadavky na světlo, teplo a zálivku. Nejsnadnějším způsobem, který Vám umožní rychle sestavit Vaši okrasnou mini zahradu, je ponechat Vaše rostliny ve vlastním květináči. Při tomto řešení nemusíte myslet na rozdílné požadavky jednotlivých rostlin, na typ substrátu, intenzitu zálivky nebo rozdílné požadavky na hnojení. Při kombinaci rostlin do Vaší mini zahrady samozřejmě zohledníme jejich velikost, druh a barevnost květů tak, aby výsledný efekt byl co nejlepší. Mini zahrada může být umístěna např. na parapetech, květinových stolcích, na schodech nebo je tak, na některé vhodné místo ve Vašem bytě.

Při budování mini zahrady zcela určitě nepodceňujme výběr květináče, neboť vhodně zvolený květináč je důležitou součástí Vašeho interiéru a nechá vyniknout kráse květiny nebo mini zahrady. Materiál i barvu volte nejen podle rostlin, ale i podle interiéru. Vždy zachovejte jednotný styl květináčů.

Nádhernou mini zahradu můžete vytvořit i tak, že nakombinujete rostliny do jednoho většího květináče. Toto řešení je náročnější na ošetřování, neboť musíte respektovat potřeby jednotlivých druhů rostlin. Při rozhodování o typech rostlin vezměte v úvahu nejen barevné ladění, ale i dobu květu jednotlivých rostlin. Určitě vyzkoušejte opakování zasazených druhů rostlin. Tato mini zahrada v jednom květináči bude mít svoji výhodu v tom, že se rostlinkám bude dařit lépe než o samotě, neboť si snáze vytvoří své vlastní optimální mikroklima.

Při pěstování Vašich květin věnujte velkou pozornost intenzitě zalévání, neboť každá rostlina má rozdílné požadavky. Často se stává, že dojde k přelití rostliny, což vede k hnilobě kořenového systému a následnému uhynu rostliny. Vodu rostliny potřebují také k absorbování živin z půdy. Vybírejte typy rostlin tak, ať intenzita zalévání odpovídá i Vašemu životnímu stylu s ohledem na to, jak často pobýváte doma.

V současné době jsou stále ve větší oblibě samozavlažovací květináče a truhlíky, které vyřešení problémy s intenzitou zalévání a zároveň splňují požadavek na dokonalý design.

Zeleninová mini zahrada

Zeleninové mini zahrady se čím dál více objevují na terasách, balkónech a parapetech českých domácností. Kromě tzv. mini zeleniny stále častěji pěstujeme různé byliny, malé keříky (např. mini borůvky), mini ovocné stromky nebo jiné exotické rostliny, jako např. Lilek nebo Citronovník.

Asi nejjednodušší je začít s pěstováním vlastních salátů v truhlíku a postupně si založit svoji vlastní mini zeleninovou zahradu. Důležitá je volba květináče, který by měl nejen splňovat nároky na prostor rostliny, ale měl by být také maximálně sladěn s Vaším interiérem. Na pěstování zeleniny ve Vaší mini zahradě můžete použít samozavlažovací květináče nebo truhlíky, závěsné květináče, různé pěstební závěsné kapsy nebo poslední dobou velmi populární tzv. vertikální květináče, které Vám umožní na malém místě pěstovat až desítky rostlin.

Vždy volte světlé, prosluněné místo, které by mělo být chráněné před přímým poledním sluncem. Oknům na severní straně se zásadně vyhněte.

Při výběru sazenic nebo semínka rostliny do Vaší mini zahrady dejte vždy přednost těm, které jsou označené mini.

 Jedinou nevýhodu mini zahrádek oproti venkovním záhonům je, že je musíte pravidelně zalévat. Pokud rostliny pěstujete déle, je nezbytné rostliny přihnojovat, neboť živiny v substrátu jsou postupně spotřebovány. Ochranné přípravky používejte pro eko zemědělství a přísně dodržujte pokyny pro ochrannou lhůtu před konzumací. Plody sbírejte, ať podpoříte násadu nových, saláty včas seřízněte, ať nepřerostou a nezhořknou a pažitku zastřihujte.

Bylinková mini zahrada

Byliny nepěstujeme pouze z estetických důvodů, ale jejich hlavní použití je v naší kuchyni. Pěstování bylin patří v zahradničení k tomu nejjednoduššímu, co si můžete sami vypěstovat. Potřebujete k tomu relativně malou pěstební plochu. Velmi dobře se jim bude dařit ve Vaší domácí mini bylinkové zahradě, ať již v klasických květináčích nebo truhlících, mini vertikálních květináčích nebo dokonce v závěsných květináčích.

Bylinkovou zahrádku můžete využít k ochucení Vašeho jídla, léčebným účelům nebo si jen užívat jejich příjemnou vůni a pohled na nádherné květy. Můžete je používat čerstvé nebo sušené. Ty sušené většinou bývají součástí každé kuchyně.

Určitě se Vám už přihodilo, že jste doma nenašli koření potřebné pro dochucení Vašeho jídla. Namísto cesty do nejbližšího obchodu je jednodušší si zajít do Vaší mini bylinkové zahrady a ustřihnout si to, co potřebujete. Můžete mít vše od bazalky, tymiánu, šalvěje, pažitky, kopru až po pelyněk nebo rozmarýn hned po ruce.

Byliny mohou být jednoleté, dvouleté nebo víceleté rostliny. Jednoletky většinou rostou jen jeden rok a poté uhynou. Dvouletky rostou dva roky, kvetou jeden rok a poté uhynou a víceleté rostliny vydrží až několik let.

Byliny si vypěstujeme buď ze semínka nebo koupíme již větší sazeničky.

 Půda (substrát) je jeden z faktorů, který rozhoduje o našem úspěchu nebo neúspěchu při pěstování všech rostlin, květin a také bylin. Bylinky nemají rádi vlhké prostředí, proto je důležité zabezpečit dostatečný odtok přebytečné vody.

Na rozdíl od ostatních rostlin a květin nepotřebují byliny příliš mnoho přihnojovat. Byliny doporučujeme sbírat ráno a jen tehdy, pokud mají dostatečné množství lístků k udržení jejich růstu. Bylinky okamžitě po utrhnutí opláchněte ve studené vodě.

Pokud se Vám úroda vydařila, můžete si bylinky usušit pro pozdější použití. Bylinky po jejich opláchnutí zavěste tak, aby z nich zcela odkapala voda. Poté svažte stonky k sobě a pověste je na suché a tmavé místo. Půda Vašeho domu je určitě lepší než vlhký sklep.  Po 2-3 týdnech jsou bylinky obvykle dokonale suché a Vy je můžete obrat a lístky rozdrobit na menší kousky. Takto perfektně proschlé bylinky umístěte do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby a dejte na nějaké studenější místo, tak ať jsou vždy po ruce.

🌷🌴 🌱 🥦🥕🍅🌶️ Pokud plánujete vysadit květiny, keře nebo bylinky do květináčů či truhlíků na terasu, zahradu nebo do interiéru, prohlédněte si naši širokou nabídku na Prima-kvetinace.cz. Jsme specializovaný e-shop s tradicí od roku 2011 a nabízíme pestrý výběr květináčů a truhlíků různých velikostí, barev a designů. U nás si jistě vyberete ten pravý! 😊

 

 

 

 

 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace